Model soběstačného obytného modulu do pouštních oblastí
Viktor Novotný
Vytvoření fyzického modelu bylo jedním z požadavků pro obhájení diplomové práce na Odboru průmyslového designu Fakulty strojního inženýrství VUT. I zmenšený model navrhovaného produktu totiž dokáže, na rozdíl od statických obrázků nebo videa, poskytnout pozorovateli komplexní prostorovou představu o zvoleném tvarování.
Použité stroje
3D tiskárny
Laserová řezačka
Brousící stůl
Brousící stůl – mokré broušení
Stříkací box
Sušící místnost
Použitý materiál
Plexisklo (akrylátové sklo, PMMA) – tloušťky 1 až 8 mm, různá barevnost
PLA filament
Stručný postup
Dva školní roky před samotnou tvorbou fyzického modelu jsem se začal seznamovat s tématem diplomové práce, analyzoval problematiku, zkoumal konkurenční produkty nebo hledal nejlepší technická řešení pro smysluplné fungování. Na základě definovaných parametrů bylo možné vzít do ruky tužku a pustit se do skicování variant. Variantu, kterou jsem vyhodnotil jako nejlepší, jsem následně začal modelovat v 3D softwaru, zkoušel různé cesty dílčích částí, držel se jich nebo se v návrhu vracel zpátky. Výsledkem byl 3D model vhodný pro vytvoření obrázků popisujících vzhled a fungování modulu, ale nikoliv pro tvorbu fyzického modelu.
Počítačový model, který jsem měl k dispozici bylo třeba přepracovat pro výrobu. To znamenalo definovat si, které části budou tištěné a u kterých bude dávat větší smysl vyřezání na laseru. Části, které měly být tištěné, jsem musel přemodelovat do objemových těles, přidat otvory pro snadné spojování, rovné plochy modelu nahradit pláty plexiskla a předpřipravit místa pro snadné spojení s tištěnými díly.
Následoval tisk a laserování jednotlivých dílů.
Hotové tištěné díly bohužel zdaleka nemají dokonale hladký povrch, proto přišlo na řadu střídavé nanášení tuhého tmelu pro velké nerovnosti, stříkacího tmelu pro menší a broušení brusnými papíry od hrubosti 80 do 1500.
Od určité hladkosti povrchu jsem přešel k mokrému broušení.
Po dosažení hladkého povrchu, přišlo na řadu finální lakování barvami ve sprejích v několika vrstvách. Sušení tmelu i barev se urychlovalo v sušící místnosti.
Jednotlivé části různých barev bylo na závěr možné slepit k sobě a bylo hotovo!
Shrnutí
Výsledkem je model obytného modulu, který dobře poslouží pro prezentaci návrhu. Kombinace složitějších 3D tištěných dílů spolu s rovinnými díly se osvědčila. Příprava dat možná zabrala více času, nicméně ten se ušetřil při nenutnosti jakkoliv brousit plexisklové povrchy.