top of page
FabFest 1 - Inspirativní festival 3D tisku

Bezplatná školení a workshopy o 3D tisku, výstava a především otevření druhé dílny - k prvním narozeninám strojLABu, jediné univerzitní dílny 3D tisku v České republice, jsme pro vás nachystali parádní oslavu. Startujeme v pátek 6. dubna 2018 v 9:00 slavnostním otevřením nové laboratoře strojLABu v místnosti 105/A5 v předsálí poslucháren P1 – P3. Program potrvá až do 17:00.

Pořádá FSI VUT v Brně a Ústav konstruování

StrojLAB měl dosud svoji základnu jen v budově D5, konkrétně v laboratoři 465, kde mohou uživatelé najít potřebné vybavení od 3D tiskáren po zámečnickou dílnu. Jak přibývají nové projekty, přestala nám tato dílna stačit. V budově A5

v místnosti 105 proto během FabFestu slavnostně otevřeme naši druhou laboratoř. Uvnitř najdete především 3D tiskárny určené pro ty, kteří do světa reverzního inženýrství a aditivních technologií teprve vplouvají. Nová laboratoř bude přístupná všem studentům až do 17:00. Potom už se do ní dostanou je registrovaní členové strojLABu,

Největším lákadlem festivalu jsou bezplatná školení pro všechny studenty FSI týkající se programů Fusion 360, Arduino a obecněji 3D tisku. Zajímá tě, co přesně se naučíš? Čti dál!

 • workshop Fusion 360 - workshop Fusion 360 - představíme vám program pro vytváření dokonalých digitálních prototypů v jednoduchém pracovním prostředí založeném na cloudové technologii. Program umí zpracovávat CAD soubory v různých formátech, vytvářet parametrické 3D součásti a sestavy, ale i tvorbu a editaci volnoplošných modelů, vizualizace, publikování a simulaci všech vytvořených prototypů. Díky tomu Fusion 360 umožňuje prototypy navrhovat, simulovat i připravovat pro výrobu v jediném programu. 

 • workshop Arduino - účastníci budou seznámeni se základními postupy při tvorbě projektů na platformě Arduino. Obsahem bude práce s tlačítky, led diodami, servo pohony, krokovými motory. Pro účastníky s pokročilými znalostmi bude připraveno programování autonomního chování robota s využitím Arduina.

 • workshop 3D tisk - účastníci workshopu si vyzkouší tvorbu modelu pomocí freeware softwaru Meshmixer, který umožňuje intuitivně vytvářet a upravovat freeform geometrii. Vytvořené modely připraví pro 3D tisk a po vytištění si je mohou odnést.

Ptáš se, jestli čas strávený na workshopech stojí za to? Odpovědí ti může být výstava prototypů, které za první rok fungování strojLABu studenti v laboratořích vytvořili. Strojvedoucí Pepa Březina ti představí plně funkční 3D tiskárnu, kterou sám postavil, a také svoje kolo s komponenty vytištěnými na 3D tiskárně. Na festivalu svoji tvorbu představí i kreativci, kteří tvoří ve strojLABu vyřezávané dřevěné motýlky nebo obráběné sochy. Využij šance podívat se na zajímavé prototypy a probrat s jejich tvůrci, jak vznikaly.

 

       Program:

 • 8:30 Registrace - 2. patro u vstupu z A1 do A5

 • 9:00 Slavnostní zahájení festivalu a představení projektu FabLabNet (posluchárna P1)

 • 9:15 Otevření druhé dílny strojLABu (místnost A5/105) - laboratoř s 3D tiskárnami bude otevřená celý den. Tým strojLABu ti prozradí, jak jednotlivé tiskárny ovládat a jak na to, pokud se chceš stát členem strojLABu a zdarma projít soustavou kurzů, které z tebe udělají superninju 3D tisku!

 • 9:00 – 17:00 Výstava kousků (chodba před posluchárnami P1-P3), které vytvořili studenti ve strojLABu - vytištěný volant pro pneumobil, autorská 3D tiskárna nebo kolo s komponenty vytištěnými na 3D tiskárně. Inspiruj se a staň se novým členem strojLABu i ty!

 • 10:00 - 14:00 Výstava průmyslového designu (doprovodná výstava v předsálí auly Q)

 • 10:00 –11:30 1. várka workshopů: workshop Arduino (místnost A4/514a), workshop 3D tisk (místnost A4/515), Workshop Fusion 360 (místnost A4/504) - školení jsou určená pro studenty FSI a jsou pro ně díky projektu FabLabNet pořádány zdarma. Jen se nezapomeň včas registrovat!

 • 12:00 –13:30 2. várka workshopů: workshop Arduino (místnost A4/514a), workshop 3D tisk (místnost A4/515), Workshop Fusion 360 (místnost A4/504) - i tady je nutné vyplnit registraci

 • 13:15 - 14:30 Přednáška Office 365 + Sharepoint (k čemu je možné aplikace využít) – posluchárna P1

 • 14:45 - 15:30 Přednáška Jany Hoderové - Expedice FSI za zatměním Slunce- světově uznávaný výzkum na FSI, který využívá matematické zpracování digitálních fotografií. 

 • 13:00 – 18:00 Autodesk Academia Design 2018 - dvoudenní soutěž pro středoškoláky a jejich pedagogy ve 2D a 3D navrhování je součástí FabFestu (soutěž je přístupná pouze přihlášeným týmům ze středních škol )

strojvedoucí Pepa při tvorbě svojí autorské 3D tiskárny

FabFest 2018 ve strojLABu na VUT v Brně je prvním českým univerzitním festivalem 3D tisku. StrojLAB je součástí evropské sítě FabLabů, který sdružuje partnery z devíti zemí. Cílem FabFestu je popularizovat otevřené dílny zaměřené na 3D tisk, tedy FabLaby, a podporovat mladé tvůrce a inovátory z celé Evropy ve rozvíjení jejich kreativity od nápadu až k funkčnímu prototypu. Více informací o projektu FabLabNet najdete na http://www.interreg-central.eu/Content.Node/FabLabNet.html

bottom of page